Kampaň spojař nové generace aneb nábor nových specialistů na komunikační a IT systémy
Armáda České republiky reaguje na potřebu rozvoje digitalizace, robotiky a umělé inteligence při nákupu a zavádění nových sofistikovaných senzorických a zbraňových systémů. Jak ukazuje válečný konflikt na Ukrajině, tak vojáci budou muset velmi dobře využívat pokročilé technologie k zabezpečení robustního systému spojení pro rychlé sdílení dat a informací z průzkumných senzorů jako jsou například bezpilotní systémy na místa velení, jednotky a zbraňové systémy. To vše si vyžaduje zvýšené nároky na kvalifikovaný a zkušený personál. Proto sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany a Agentura komunikačních a informačních systémů a Agentura personální vyhlásili kampaň a hledají „Spojaře nové generace“.
Kampaň Spojař Nové Generace si klade konkrétní, měřitelné, dosažitelné a realistické úkoly s cílem oslovit zájemce v civilním sektoru, tak i uvnitř armády specialisty s elektro vzděláním jak v oblasti radiových komunikací, tak IT specialisty. Dále pak zaměřuje pozornost na studenty středních, vysokých škol, ale také zkušené odborníky vzdělané v technickém, elektro a IT směru, kteří chtějí změnu. Spojovací jednotky Armády nyní prochází rozsáhlou modernizací, na jejímž konci by měla být nová generace plně připravených a vzdělaných odborníků, protože v současnosti asi neexistuje dynamičtěji se rozvíjející obor, nežli jsou právě komunikační a informační technologie. Hledáme tedy všechny ty, kteří mají touhu se trvale vzdělávat, přinášet oboru nové nápady, myšlenky a především se nebojí pracovat s novými technologiemi.
Situace na trhu práce nikdy nebyla jednoduchá a dnes to platí dvakrát. Armáda má však pořád mladému člověku co nabídnout. Být členem „spojařského teamu“ není nic jednoduchého. Je to často boj na všech frontách. Přesvědčit zájemce, že spojovací jednotky a specialisté obsluhující sofistikované senzorické a zbraňové systémy mají budoucnost a práce u nich má smysl, a druhou stranu přimět ostatní chápat, že moderní kampaň se vede jinak. Novými prostředky, na nových místech, s novými postupy.
V roce 2022 spojovací vojsko oslavilo 105 let své existence a na obou klíčových postech, tj. ředitele Sekce KIS a ředitele Agentury KIS došlo k personálním změnám, jejichž úkolem je zavést nové technologie ke spojovacím jednotkám Armády k zajištění systému velení - řízení a především doplnit a posílit personál o kvalifikované odborníky. Tyto cíle nebude možné naplnit bez změn v přístupu k náboru personálu jeho výcviku s novými technologiemi pojmenování a řešení problémových oblastí. Jednou z nich je také neutěšený personální stav, kde chybí doslova stovky spojařů. Jak se vyjádřil ředitel Agentury KIS plukovník Jan Jelínek: „Pokud nezačneme ihned tuto otázku řešit, může se stát, že v blízké budoucnosti budeme muset omezovat poskytované komunikační a IT služby v rezortu. A to je absolutně nepřijatelné.“
Napříč spojovacími jednotkami tak rychle vzniká, jak říká generál Petr Šnajdárek, „team spojařů nové generace“, který má jediný úkol: uspět. Náborová kampaň Spojař nové generace musí bojovat o každého zájemce na internetu, v tisku, na školách, rádiích, obchodních centrech, zkrátka všude tam, kde se moderní a dynamická kampaň vede. Jak říká jeden z členů tohoto teamu: „Mnozí dnes vidí svoji mantru v sociálních sítích. My naopak vidíme sociální sítě pouze jako doplněk, naopak se maximálně soustředíme na kontaktní kampaň.“ Pokud chce dnes někdo vědět, kde a jak bude pracovat, měl by se to dozvědět zevnitř organizace. V rámci kampaně jsme změnili samotnou typologie ideálního kandidáta. Zatímco dříve byl ideálním kandidátem člověk s vysokoškolským vzděláním v oboru, kterého nebylo nutné zaučovat, dnes se jedná o celé spektrum od původního ideálu až po někoho, koho prostě elektro a IT baví, nemá na něj sice „papír“, ale velmi dobře se v dané oblasti orientuje. Klasickým příkladem jsou tak počítačový nadšenci, kteří si na střední škole přivydělávali programováním www nebo skládáním počítačů pro své spolužáky. Člověk tak nemusí mít ideální vzdělání, ale tu nejlepší praxi ano. A o to tu jde především. Nikde jinde více neplatí baťovské: „Jestliže neumíš, naučíme, jestliže nemůžeš, pomůžeme ti, jestliže nechceš, nepotřebujeme tě.“