Spojovací vojsko buduje multiúrovňovou spolupráci se školami a univerzitami: Cílem je stát se technologickým leaderem

Spojovací vojsko buduje multiúrovňovou spolupráci se školami a univerzitami: Cílem je stát se technologickým leaderem

Spojovací vojsko se v posledních letech zaměřuje na strategické posílení své technologické kapacity, a to nejen prostřednictvím modernizace vojenských zařízení, ale i intenzivní spoluprací se středními školami a univerzitami. Tato spolupráce má za cíl podpořit vědecké a výzkumné projekty, které mohou mít široké využití jak pro vojenské, tak i civilní účely. Klíčovým aspektem těchto snah je posunout spojovací vojsko na pozici jednoho z hlavních technologických inovátorů v České republice.

 

Spojovací vojsko se rozhodlo posílit své partnerství s akademickými institucemi na několika úrovních. V rámci tohoto ambiciózního plánu se soustředí na podporu vědeckého výzkumu, který má přímé využití nejen v oblasti vojenské komunikace a bezpečnosti, ale i v širším kontextu civilního sektoru. Spolupráce s technickými středními školami a vysokými školami, jako jsou technické univerzity a výzkumné instituce, umožní studentům a mladým odborníkům podílet se na řešení aktuálních technologických výzev, které mohou zlepšit efektivitu a bezpečnost jak v armádě, tak v civilním životě.

 

„Propojování teoretických znalostí s praktickým výzkumem v oblasti vojenských a komunikačních technologií je zásadní pro rozvoj nových inovativních řešení, která by v budoucnosti mohla představovat nejen technologickou výhodu, ale také přispět k ekonomickému a technologickému rozvoji České republiky,“ vysvětluje ředitel AKIS plukovník Jan Jelínek.

 

Další důležitou součástí nových iniciativ je zaměření na odbornou výuku a personální propojení. Spojovací vojsko hodlá investovat do modernizace výcviku svých specialistů, a to ve spolupráci s odbornými školami a univerzitami. Tento přístup má zajistit, že armáda bude mít k dispozici kvalifikované odborníky, kteří budou schopni pracovat s nejnovějšími technologiemi a adaptovat se na rychle se měnící svět digitální komunikace a vojenských systémů.

 

Odborné školení a propojení s akademickými institucemi rovněž pomohou rozvoji vysoce specializovaných profesí, jako jsou experti na kybernetickou bezpečnost, komunikační inženýři nebo specialisté na vojenské drony a autonomní systémy. Spojovací vojsko plánuje také další vzdělávání pro aktivní vojáky, aby si udrželi vysokou úroveň kvalifikace a dovedností potřebných pro moderní bojiště.

 

Jedním z hlavních cílů této rozsáhlé transformace je maximalizace nezávislosti spojovacího vojska na zahraničních technologiích a dodavatelích. Spojovací vojsko se chce stát schopným vyvinout a implementovat vlastní technologická řešení, která by mohla nahradit závislost na zahraničních dodavatelích v oblasti vojenské komunikace a informačních systémů.

 

Tento cíl je klíčový nejen z hlediska vojenské bezpečnosti, ale i geopolitické autonomie České republiky. „S vlastními technologiemi a kapacitami bude armáda schopna chránit svou infrastrukturu a komunikaci před vnějšími hrozbami a zajistit si plnou kontrolu nad strategickými systémy. Vývoj vlastních technologií rovněž představuje možnost pro domácí inovátory a technologické firmy, které mohou spolupracovat s armádou na vývoji nových produktů a služeb,“ dodává ředitel Sekce KIS generál Petr Šnajdárek. 

 

Spojovací vojsko již nyní intenzivně jedná o několika konkrétních projektech se středními školami, univerzitami a výzkumnými centry. Očekává se, že v nejbližších měsících budou oznámena první partnerství a konkrétní vědecké projekty, které posunou vojenskou technologii na novou úroveň. Tyto projekty by měly přinést nejen nové know-how pro armádu, ale také podpořit inovace, které budou mít dlouhodobý dopad na civilní sektor.

 

„Pokud se v následujících letech podaří naplnit plány, může spojovací vojsko skutečně dosáhnout pozice technologického lídra nejen v oblasti obrany, ale i v širším technologickém sektoru,“ vysvětluje příslušník spojovacího vojska zodpovědný za strategické projekty. Vytvoření silného propojení mezi armádou, akademickými institucemi a technologickými firmami v České republice přinese nové příležitosti pro inovace, které mohou pomoci nejen ve vojenských aplikacích, ale i v civilním sektoru, například v oblasti kritické infrastruktury, dopravy a komunikací. 

 

Líbil se vám dnešní článek? Máte pro nás nějaký tip, návrh na zkvalitnění obsahu tohoto webu? Máte pro nás návrh na spolupráci, rozhovor atd.? Budeme určitě rádi za vaši zpětnou vazbu, která nás posouvá dál. Napsat nám můžete na: spojar@army.cz

Zajímá vás práce v armádě? Chtěli byste zkusit kariéru u spojovacího vojska? Zkuste se podívat na naše inzeráty a volná místa. Vaše kariéra může začít právě nyní.

Projektové dny s Armádou ČR zaznamenaly vysoký zájem školáků

Přiblížit žákům hlavní témata Přípravy občanů k obraně státu (POKOS), představit současnou armádní techniku a také si většinu...

Třetí nejlepší nemocnicí v ČR se letos stala Vojenská nemocnice Olomouc

Vojenská nemocnice Olomouc obsadila třetí místo v celostátním hodnotícím projektu organizace HealthCare Institute „Nejlepší nemocnice roku...

Spojovací vojsko hledá nové spojaře pro budoucí provoz letounů F-35

Příchod moderních bojových letounů páté generace F-35 do výbavy Armády České republiky si vyžádá nejen precizní přípravu pilotů, ale...