Sáčkový čaj se stal populární díky armádě
I přesto, že si řada z nás užívá sypané čaje pro jejich vyšší kvalitu, občas využijeme i ten sáčkový. Především když nemáme čas, nebo jsme v nějaké restauraci. Jaká je však historie tohoto vynálezu a jaký podíl mají vojáci na jeho popularizaci?
Hrneček, šup sáček s čajem dovnitř, zalít horkou vodou a je hotovo. Tento luxus rychlosti si lidé užívají něco málo přes sto let. Na počátku však stojí jistý Thomas Sullivan, který posílal vzorky velice kvalitních čajů svým zákazníkům, které se tedy dávaly do drahých plechovek. Z důvodu optimalizace nákladů se rozhodl tyto plechovky vynechat a začít balit čaj do hedvábných sáčků. Jak už to tak bývá, jednomu nešikovnému zákazníkovi spadl takový sáček do vařící vody a on tak zjistil, že se mu čaj krásně vylouhuje a to bez dalších problémů.
První patent na sáčkový čaj byl udělen již v roce 1903 a vyráběl se ve dvou velikostech. Pro hrneček a pro konvici. Drahé hedvábí později nahradila levnější gáza.
K faktickému rozšíření a popularitě čajových sáčků dochází až během první světové války s německou armádou, která začala distribuovat od společnosti Teekanne tzv. čajové bomby, což byly bavlněné sáčky s čajem, které se tak staly součástí běžného jídla německých vojáků. Tyto bavlněné sáčky bohužel čaji dávaly často negativní příchuť, ale na druhou stranu, když jste na frontě a je vám zima, moc to úplně neřešíte. Ať to bylo, jak to bylo, sáčkový čaj se tak pravidelně s pozitivním efektem dostával denně k desítkám milionů svých budoucích zákazníků. Je velice zajímavé, že vynálezcem je Američan, milovníkem Angličan, ale popularizátorem je Němec, který vlastně čaj úplně moc nemusí. Ale i to je kouzlo a krása historie. Vždy nás dokáže překvapit.
Líbil se vám dnešní článek? Máte pro nás nějaký tip, návrh na zkvalitnění obsahu tohoto webu? Máte pro nás návrh na spolupráci, rozhovor atd.? Budeme určitě rádi za vaši zpětnou vazbu, která nás posouvá dál. Napsat nám můžete na: spojar@army.cz