Nové laboratoře v Moravské Třebové

289099608_1140247773371548_6589659354584587948_n.jpg

Vybudování nových, moderních laboratoří pro výuku KIS na VSŠ a VOŠ MO v Moravské Třebové se stala jednou z hlavních priorit spojovacího vojska a vojenského vzdělávání. Je čas reagovat na potřeby současné doby, ale zároveň chápat vývoj ICT specialistů v budoucnosti.

V současné době byl zahájen projekt k realizaci nového vybavení laboratoří KIS k zabezpečení odborné výuky žáků VSŠ a VOŠ MO v Moravské Třebové, kde je pořizováno podle připravovaného nového školního vzdělávacího programu „Elektrotechnika – ICT specialista, který má odpovídat požadavkům na přípravu specialistů spojovacího vojska AČR. Termín dokončení instalace a předání je stanoven nejpozději do 30. června 2024.

Vybavení laboratoře komunikačních systémů má umožnit výuku k získání znalostí organizace KS AČR a technických parametrů jeho profilových spojovacích prostředků, ke zvládnutí jejich obsluhy a k dosažení schopností vedení provozu k využívání APV bojového informačního systému (dále také „BVIS“).

Vybavení laboratoře informačních systémů („dále také „IS“) bude umožňovat výuku k získání znalostí organizace IS AČR, technických možností jeho prostředků a schopností konfigurace datové sítě. Záměrem je, aby žáci používali stejné postupy na ekvivalentech technologií, které jsou využívány v AČR. Síťové prostředí má být volně konfigurovatelné, aby se žáci naučili nejen samotnou konfiguraci, ale zvládli i navrhnout propojení včetně jednotlivých síťových prvků.

Vybavení

V rámci laboratoře komunikačních systémů se jedná o rádiové stanice:
RF-7800M-MP (3 soupravy), RF-7800H-MP (3 soupravy) s příslušenstvím a nabíjecí stanicí, které představují ekvivalenty rádiových prostředků nejvíce zastoupených (dále také „profilových“) v AČR: AN/PRC-117G, AN/PRC-160. Důvodem pořizování ekvivalentů těchto rádiových prostředků je, že neobsahují krypto, jelikož žáci s ohledem na věk nemohou disponovat příslušným osvědčením fyzické osoby (bezpečnostní prověrka). Dále se jedná o rádiovou stanici RF-9820S (5 souprav) s příslušenstvím a nabíjecí stanicí, která typově navazuje na zavedené prostředky v AČR a umožňuje provoz bez krypta, případně využití veřejného krypta. V rámci této laboratoře se také jedná o radioreléové stanice RF-7850W (2 spr) s panelovými anténami, základním příslušenstvím, zdroji a IP telefony jsou typově shodné s dříve zavedenými prostředky v AČR. U uvedených spojovacích prostředků se nepožaduje pevná instalace, jelikož je potřebné zachovat jejich snadný výnos k použití v jiných výcvikových prostorech. Dále se v rámci laboratoře KS jedná o sestavu lokálního účelového datového rozvodu k propojení 26 koncových terminálů s APV bojového informačního systému (dále jen BVIS).

U laboratoří informačních systémů se jedná o realizaci výukové lokální datové sítě. Technologie a prvky laboratoře IT mají představovat ekvivalent technologií využívaných na místech velení AČR. Laboratoř IS je koncipovaná pro 8 pracovišť žáků s tím, že na každém pracovišti jsou maximálně čtyři žáci, čímž je zabezpečen velmi těsný kontakt s technologiemi. Součástí je deváté pracoviště, na kterém má vyučující možnost požadované úkony demonstrovat. Každé pracoviště se skládá z datového směrovače, datového přepínače, 2 ks IP videotelefonu a 2 ks analogového telefonu. Pracoviště učitele je shodné s výjimkou, že má pouze jeden IP videotelefon a jeden analogový telefon. Na učebně je požadována instalace velkého rozvaděče, ve kterém budou umístěny společné (centrální) prvky pro celou učebnu. Těmito prvky jsou servery, datové úložiště, centrální směrovač a zálohovací jednotka pro technologie ve velkém rozvaděči. Učebna má být vybavena centrální tiskárnou a mobilní bojovou serverovou platformou LMCP, kterou je možné připojit do sítě učebny a nastavovat.

Spojovací vojsko si je plně vědomé, že provozuje speciální techniku, na kterou si prostě své budoucí příslušníky a kolegy musí samo proškolit. Výhodou pro všechny studenty oborů VSŠ a VOŠ MO v Moravské Třebové i nadále zůstává jistota jejich budoucího uplatnění ve strukturách AČR. Spojovací vojsko tak hledá především své budoucí klíčové odborníky, kteří budou schopni obsluhovat a i dále rozvíjet jeho schopnosti vedoucí k maximalizaci soběstačnosti ČR.

Více o škole se můžete dozvědět ZDE.

Virtuální náborové středisko doarmady.cz bodovalo v soutěži WebTop100. Spojaři se zásadní měrou podíleli na realizaci projektu

Virtuální náborové středisko doarmady.cz, zaměřené na moderní a interaktivní přístup k náboru do Armády České republiky, získalo...

Spojovací vojsko, ČZU a TUL spojují síly na podporu technických oborů od základních škol

Spojovací vojsko Armády České republiky navázalo spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou (ČZU) a Technickou univerzitou v Liberci (TUL)...

Aktivní zálohy se zapojily do komplexního polního výcviku Agentury KIS

Současně s KPV probíhalo v termínu 14.10. – 18.10.2024 pravidelné vojenské cvičení AZ AKIS – „Vševojsková příprava AZ AKIS s...