Kontaktní kampaň Spojař Nové Generace musí bořit mýty a nepravdy
Když se začala tvořit kampaň Spojař Nové Generace, která si klade za úkol nábor ICT specialistů do armády, všichni očekávali, že bude vedena online v jakémsi virtuálním prostředí, kde hlavní páteř budou tvořit sociální sítě. Jaké bylo překvapení, když spojaři zařadili zpátečku a rozhodli proti všem předpokladům zvolit naopak velice aktivní, kontaktní kampaň, kde sociální sítě budou tvořit max. 15%.
Poučili jsme se z minulosti, kdy devadesátá léta a počátek tohoto století byl doslova inkubátorem omylů. Kdo by si před třiceti lety dokázal představit opětovný rozmach farmářských trhů, malých pekáren, řeznictví atd., když převládala vize, že se vše nakoupí snadno a pohodlně v prostorech nekonečných hypermarketů. Stejně klamnou vizí byly úvahy, že veškerý obchod se bude odehrávat na internetu, eshopy zcela převezmou otěže a kamenné prodejny postupně téměř zcela vymizí. Nakonec, jak všichni vidíme, vyhrál osobní přístup, kontakt, úsměv a např. i podání ruky. Proto se spojovací vojsko rozhodlo jít proti všem očekáváním a i v rámci vlastního rezortu tvoří unikátní a masivní kampaň.
A jak bude v následujících letech probíhat? Pokud hledáme Spojaře Nové Generace, musíme se zaměřit právě na novou generaci. Jezdíme do škol, přednášíme, ukazujeme, organizujeme. Spojovací vojsko se stane hlavním partnerem několika kybernetických soutěží, kdy ve spolupráci se samotnými školami vytváříme konkrétní zadání na míru s tématem z reálné praxe. Snažíme se přenést výuku z imaginárního světa do světa reálného, byť s prvky ICT. Reálné zadání, reálné řešení, reálné výstupy. Žáci si tak v řadě případů vyzkouší reálnou činnost při ochraně např. kritické infrastruktury. Na konci pak dostávají zpětnou vazbu, jak lze danou situaci řešit lépe. Nikdy však není cílem konečný resultát, naopak výsledkem je živá diskuse. Je nám potěšením, že stále více škol spojovací vojsko za účelem rozvoje znalostí a dovedností svých studentů oslovuje.
Spojaři dále budou více spolupracovat s youtubery a těm také nabízí možnost seznámit se s činností ICT specialistů v armádě. První takovou spoluprací byl např. Jan Hanko. Nedílnou součástí je také pořádání veřejných sportovních aktivit a událostí, hudebních koncertů, organizování a účast na konferencích, participace na tzv. „job days apod.. Další spolupráce je navazována s médii jako je např. TV Prima nebo standardními print vydavateli. Spojaři dále navštěvují diskuse, přijímají pozvání na podcasty a jsou vidět i v kinech a obchodních centrech. Každá nabídka na spolupráci je tak brána velice vážně a s každou nabídkou se individuálně zabýváme.
Když ale vedete podobnou kampaň, musíte počítat s tím, že se budete ve větší míře setkávat s nejrůznějšími mýty a nepravdami, které je potřeba prostě vysvětlovat a bořit. Mezi častá nepochopení patří např. následující:
„Pokud spojovací vojsko hledá zkušené IŤáky a zároveň po nich chce určitou fyzickou zdatnost, nikdy se jejich stavy nenaplní.“
Spojovací vojsko si je plně vědomo, že v oblasti ICT je nutné hledat kompromis mezi znalostmi, dovednostmi a fyzickou zdatností. Proto také vysvětlujeme, že nehledáme Herkula v kombinaci s Emilem Zátopkem. Na druhou stranu jsme pořád vojáci a nějaká základní, zcela elementární fyzická zdatnost je potřeba a to i vzhledem pro osobní zdraví našeho budoucího kolegy. Nelze oddělit duševní a fyzické zdraví. Vše na světě vyžaduje určitou míru harmonie. A proto jsme vytvořili vysoce moderní sportovní zázemí pro naše spojaře. Myslíte si, že jít si v rámci pracovní doby zaběhat, do posilovny, do sauny, zahrát si tenis atd. je špatně? Obtloustlý spojař s vysokým krevním tlakem a cukrovkou je prostě problém jak pro člověka osobně, tak pro organizaci, zdravotní systém i stát.
„Jako IT cyber security specialista senior / vedoucí má v civilu vyšší plat. Nechápu, v čem jsou konkurenceschopní.“
Spojovací vojsko nechce získávat své budoucí kolegy, kteří mají hodnotový systém postavený na výši platu a od toho se odvíjí jejich loajalita (autor komentáře deklaroval plat 200 000 + benefity). Být příslušníkem spojovacího vojska, vojákem, je službou ve stylu královského „Ego Servio“. Spojovací vojsko dnes silně modernizuje a nabízí zájemců pracovat na nejmodernějších technologiích, jejichž cena se pohybuje v řádech miliard korun. Takové systémy, technologie jsou často neveřejné, utajované, a proto je pro nás důležité získání bezpečnostní prověrky a jisté loajality, protože každý z nás spojařů je nositelem informace. A my spojaři stavíme loajalitu ke spojovacímu vojsku, armádě, České republice vysoce nad všechny ostatní benefity a to i platové. Bez vnitřního přesvědčení o správnosti služby být spojařem nelze, proto na podobné ICT specialisty vůbec necílíme a není to otázka platu. Domníváme se, že každý z nás by měl něco této zemi přinést. Pokud by byl jediným kritériem plat a jeho výše, kdo by pak učil ve školách, léčil v nemocnicích, staral se o staré a nemohoucí. My očekáváme od našich kolegů i vyšší morální předpoklady. Na druhou stranu, i přesto spojovací vojsko nabízí velmi zajímavé finanční ohodnocení a celou řadu bezkonkurenčních benefitů jako je např. lázeňská péče v rámci pracovní doby zdarma. Více o dalších benefitech ZDE.
„A navíc je tam neskutečná buzerace.“
Zde je potřeba si oddělit laciné americké filmy a skutečnou realitu. Armáda nikdy není já, ale my, tj. kolektiv, skupina. A ta skupina musí fungovat dohromady. Armáda vytváří opravdová přátelství na celý život jak v práci, tak mimo ni. Proto myslet si, že je naše činnost postavená na „buzeraci“ je naprosto nesmyslné. Naopak. Spojovací vojsko dělá vše proto, aby vytvořilo jeden velký, kompaktní tým. A důkaz? Průměrná služba u spojovacího vojska je 28 let.
„Spojovací technika, to jsou dnes v podstatě jen počítače, ale dnešní mladí umí z počítačů akorát Facebook a to považují za znalost počítačů. A těch 200 odmítnutých, těm by podle všeho ani kurzy nepomohly.“
Spojovací vojsko je skupina špičkových odborníků, kteří zajišťují ICT služby a bezpečnost na nejvyšší úrovni, což bylo vidět v době covidové krize, kdy to byli právě vojenští spojaři, kteří byli schopni zabezpečit zvládnutí takto mimořádné situace v doslova rekordně krátké době. V současnosti spojovací vojsko masivně posiluje v oblasti nejmodernějších technologií. K tomu potřebujeme také schopný personál. Bylo by ale velmi klamné si myslet, že 200 kandidátů bylo odmítnuto na základě jejich odborných předpokladů. Nejčastějšími důvody jsou zdravotní testy, lokalita, kde jsou ochotni pracovat, tj. dojíždět za prací a i obsazenost některých specializovaných pozic, protože kampaň prostě své výsledky má a postupně se daří volná místa obsazovat.
„Když jsem prozkoumal prostředí, dost lidí bylo odejito, kolikrát i kvůli hodnosti, protože v armádě musíte jít nahoru, ale někdy už to nelze kvůli vzdělání.“ „To nemate úplně pravdu, vždy můžete požádat o snížení hodnosti a jít zase na hůř placené místo...“
Oba názory jsou samozřejmě zavádějící. Kdo ze zájemců by chtěl vykonávat 40 let jednu a tu samou práci? To prostě nelze a to již jen díky tomu, že se systémy, technologie neustále vyvíjí a spojovací vojsko se musí přizpůsobit. Je to stejné, jakoby lékař vystudoval v roce 1975 a nechtěl se posunout dále. To by asi brzy doléčil. Proto i spojovací vojsko praktikuje propracovaný vzdělávací systém, který má naše kolegy posunout na další, vyšší úroveň. Zároveň také ale upozorňujeme, že hledáme odborníky. Znáte snad někoho, kdo by se chtěl kariérově propadat? Pokud ano, není to pro nás vhodný kandidát. Požádat o nižší hodnost bylo možné v minulosti, nyní již ne. V reálné praxi bylo snížení hodnosti jedním z nejtvrdších trestů, což je vlastně nesmyslné a kontraproduktivní.
„Jistota žádná, protože závazek se podepisuje vždy na 4 roky a nikde žádná jistota, že vás nevyhodí. Neustále někde na výcviku tuhle týden, tuhle 14 dní. No většina vojáků má drobet rodinné trable, protože soused je každý den doma.“
Spojovací vojsko samozřejmě nemůže za výběr partnera. Také bychom mohli říci, že stejný problém by musela mít více jak polovina zaměstnanců, namátkově: lékaři, číšníci, kuchaři, obsluha elektráren, prodavači, recepční atd.. Jak již bylo zmíněno, průměrná doba služby u spojovacího vojska je 28 let a závazek lze prodloužit až o 10 let, pokud spojař splňuje odborné požadavky, jako je např. znalost anglického jazyka, která je odstupňována dle hodnosti. Ale i zde má voják nárok na lekce angličtiny v rámci pracovní doby, a pokud je potřeba, a splní předpoklady, je vyslán do intenzivního jazykového kurzu, aby nemusel studovat doma na úkor času s rodinou.
Spojovací vojsko samozřejmě chápe, že není schopno plnohodnotně oslovit všechny potencionální ICT odborníky. Na druhou stranu u těch, kde se nachází shoda, se intenzivně snaží o konkurenceschopnou nabídku tak, aby vzájemná spolupráce byla benefitní pro obě strany. Velmi vysoce si tak vážíme některých svých kolegů, kteří již od začátku chápou službu u spojovacího vojska jako „závazek cti“. Nechtějí u nás sloužit až do důchodu, ale chápou, že nelze přenechat ICT oblast plně do komerční sféry nadnárodním společnostem a ztratit tak národní suverenitu. Chápou, že není možné se spoléhat na vrtochy multimiliardářů, kteří vám bez varování omezí např. internet v době největší krize, protože mohou. Stejně tak naši kolegové pracují právě na této nezávislosti, aby v době mimořádných událostí nebyly uměle navyšovány ceny, omezovány služby civilnímu obyvatelstvu s tím, že pokud se faktury ihned neuhradí, společnost odchází a životně důležitá služba pro chod státu opět bez varování zcela zmizí. Takovýchto „závazků cti“ si velice vážíme. Slovy našeho kolegy: „Česká republika mi dala vzdělání, zabezpečila pro mě sociální, zdravotní systém a já jí to chci prostě vrátit. Vracím to vlastně sám sobě, své budoucnosti. Budu pro stát sloužit deset let a pak třeba odejdu do soukromého sektoru. Ale kdybych těch deset let, to všechno státu nevrátil, nemohl bych se na sebe podívat do zrcadla.“ A tím se vracíme na začátek, což je hodnotový systém nás spojařů.
Pokud vás spojovací vojsko zaujalo a chtěli byste zájem se k nám připojit, podívejte se na nabídku volných míst. Nenajdete-li vhodné uplatnění, nevadí, i přesto nám dejte o sobě vědět, protože místa postupně aktualizujeme a nemusí tak být všechna online.