Hollywood a jeho hvězdy ve službě vlasti
Každá země má bezpochyby svůj unikátní vývoj, kdy v české společnosti neustále přetrvává jistá pachuť z doby komunistického režimu, kdy celá řada známých osobností jak veřejně, tak soukromě, nepochopila postavení Armády České republiky ve společnosti. Vznikají tak různá filmová díla, kdy je právě armáda nesmyslně stavěna do role dříve vysmívaných stereotypů, kdy i samotní herci působí v daném díle velmi nedůvěryhodně, často až komicky, kdy však nelze paušalizovat. Na druhou stranu to byly naše babičky a maminky, kdo platonicky milovaly americké herce a zpěváky, vystupující v rolích vojáků a drsných hrdinů a naši dědové a otcové se jim chtěli podobat. Pojďme se podívat na ty, kdo zdobili nejeden dívčí památníček, nejeden dětský pokoj mladého kluka, který snil prožít dobrodružství hrdiny.
John Uhler „Jack“ Lemmon
Tento americký herec, byl dvojnásobným držitelem ceny Americké filmové akademie Oscar z celkového počtu osmi nominací a šestinásobným držitelem Zlatého glóbu z celkového počtu 22 nominací. Úspěšně sloužil u amerického námořnictva jako komunikační důstojník, tedy spojař.
Tony Curtis
Filmový parťák Jacka Lemmona z filmu „Někdo to rád horké“ byl v roce 2010 pohřben se všemi vojenskými poctami. Jako námořník sloužil u ponorkového vojska v Tichomoří.
Ed Asner
Zažil velký úspěch v "The Mary Tyler Moore Show" a stal se takovou oporou průmyslu, že v letech 1981 až 1985 sloužil jako prezident Screen Actors Guild. Asner byl dalším spojařem, který v armádě na začátku 50. let 20. století sloužil.
Jason Robards
Dvojnásobný držitel Oscara se nejvíce proslavil svou rolí odvážného a poctivého vydavatele novin ve filmu "Všichni prezidentovi muži". Během druhé světové války zažil boj jako radista, tedy spojař, v námořnictvu.
Gene Hackman
Opustil střední školu, kdy lhal o svém věku, aby se mohl v 16 letech připojit k námořní pěchotě. V roce 1947 byl poslán sloužit jako radista, tedy spojař, do Číny. G. Hackman je dvojnásobný držitel Oscara, je jedním z nejplodnějších a nejvýraznějších herců v Hollywoodu.
Oliver Stone
Během své kariéry nasbíral téměř 20 hereckých titulů, ale nejvíce se proslavil jako režisér oskarových filmů jako „Četa“ a „Narozen 4. července“. Při natáčení válečných klasik za kamerou čerpal ze svých reálných zážitků. Oliver Stone obdržel dvě Purpurová srdce a Bronzovou hvězdu za svou službu ve Vietnamu poté, co se přihlásil do armády v roce 1967.
James Stewart
Za svou dlouhou a slavnou kariéru se objevil ve více než 80 filmech, jehož nejslavnější klasikou zůstává "Život je krásný". Po ukončení své vojenské kariéry odcházel do civilního života jako plukovník.
Alan Alda
Ve slavném seriálu, který si trochu utahuje z armády, hrála celá řada bývalých vojáků. Nejznámější postavou však zůstává „Hawkeye“. Navzdory obsahu jednotlivých dílů Alan Alda byl v reálném životě dělostřelecký důstojník v záloze.
Henry Fonda
Hollywoodská legenda, která ztvárnila celou řadu nezapomenutelných rolí, se dobrovolně připojila k námořnictvu a šla bojovat za vlast. Za svou službu si Henry Fonda vysloužil cenu prezidenta republiky a bronzovou hvězdu.
Steve McQueen
V armádě sice nezačal nejlépe, dělal problémy, za které byl potrestán příděly chleba a vody. Ale poté, co hrdinně zachránil několik mužů během katastrofálního cvičení v Arktidě, dostal tu čest hlídat jachtu prezidenta Harryho Trumana.
Paul Newman
Herec s československými kořeny, ikona Hollywoodu, se připojil k programu V-12 námořnictva v naději, že se stane pilotem, avšak jeho barvoslepost ho odsoudila mimo kokpit. Sloužil na torpédových bombardérech a na USS Bunker Hill v bitvě o Okinawu v roce 1945. Službu opustil jako vyznamenaný veterán.
Charles Bronson
Jeden z nejznámějších filmových drsňáků narukoval do armádního letectva v roce 1943 a sloužil jako letecký střelec a člen posádky Superfortress. Odlétal desítky misí a poté, co byl zraněn v akci, získal Purpurové srdce.
Kris Kristofferson
Herec nominovaný na Oscara, bývalý boxer, také uznávaný akademik a hudebník, vstoupil do armády v roce 1960, stal se pilotem vrtulníku a dosáhl hodnosti kapitána.
James Earl Jones
Hvězda „Star Wars“ patří mezi nejznámější herce na světě. Jako mladý muž vstoupil do armády, navštěvoval školu Rangers a byl propuštěn jako nadporučík.
Kirk Douglas
Kirk se narodil v roce 1916 a byl patriarchou jedné z nejznámějších hollywoodských rodin showbyznysu. Byl také veteránem z druhé světové války, kde sloužil v letech 1942 až 1945 v slavné jednotce Submarine Chasers. Službu opustil v hodnosti poručíka.
James Garner
Pro mnohé pouze hollywoodský fešák, v reálu dekorovaný válečný veterán z korejské války obdržel dvě purpurová srdce poté. Sloužil u námořní pěchoty a v národní gardě v Oklahomě.
Jesse Ventura
Nezapomenutelný rolemi ve filmech „Predator“ a „The Running Man“ se dokázal prosadit též jako profesionální zápasník, politik (guvernér Minnesoty), ale i jako voják. Sloužil v podvodním demoličním týmu námořnictva, jehož jednotky byly po Vietnamu rozděleny a připojeny k elitním týmům SEAL.
Robert Duvall
Hvězda z filmu „Kmotr“, herec oceněný Oskarem, pochází z dlouhé vojenské rodinné linie , kterou lze vysledovat až k Robertu E. Lee. Duvall sloužil v armádě během korejské války.
Charles Durning
Získal několik nominací na Oscara. Během druhé světové války sloužil v armádě a byl jedním z prvních vojáků, kteří se v den D dostali na břeh na pláži Omaha v Normandii. Zúčastnil se také bitvy v Ardenách, byl zajat a podařilo se mu uniknout z masakru amerických vojáků v Belgii.
Laurence Oliviera
Britský herec, jeden z nejvýraznějších talentů v historii filmu. Ve věku 40 let se stal nejmladším hercem, který kdy byl pasován na rytíře, když ho král Jiří poctil titulem a je jedním z mála herců, kteří byli pohřbeni ve Westminsterském opatství. Je to také válečný hrdina. V roce 1940 pracoval Olivier jako britský agent v Americe a snažil se získat podporu z tehdy neutrálních Spojených států, než se vrátil do Británie, aby se připojil k Fleet Air Arm.
Telly Savalas
Syn řeckých přistěhovalců prodával noviny, než vstoupil do armády, aby sloužil ve druhé světové válce, ve které byl oceněn Purpurovým srdcem. Jako herec si Savalas zahrál několik různých zlověstných padouchů, než získal roli, která ho proslavila: detektiv Kojak z New Yorku.
Audie Murphy
Murphy vstoupil do armády několik dní po svých 18. narozeninách a po ukončení kariéry o tři roky později zůstává jako nejvíce vyznamenaný voják celého konfliktu. Murphy byl třikrát zraněn, zabil 240 německých vojáků a nakonec mu bylo uděleno 33 ocenění a medailí, včetně tří Purpurových srdcí, Kříže za zásluhy a Medaile cti.
Sterling Hayden
Než se stal hercem např. v ikonickém filmu „Kmotr“, byl Hayden námořním cestovatelem a kapitánem, plavil se po celém světě jako teenager a své první velení získal ve věku 22 let. Na začátku druhé světové války nastoupil jako podporučík k námořní pěchotě, kde byl následně převelen do předchůdce CIA Úřadu strategických služeb, nakonec získal Stříbrnou hvězdu za udatnost.
Další slavní herci a zpěváci
Clint Eastwood (vojenský instruktor), Chuck Norris (letectvo), Jack Palance (vojenský pilot), Robert Stack (námořnictvo), Harvey Keitel (námořní pěchota), Drew Carey (námořní pěchota), Pat Sajak (vojenský písař), Humphrey Bogart (námořnictvo), Dennis Franz (výsadkář), Gene Wilder (vojenský zdravotník), Mel Brooks (speciální jednotky), Ice-T (pěchota), Leonard Nimoy (pěchota), Charlton Heston (letectvo), Don Knotts (speciální jednotky), Don Rickles (námořnictvo), Buddy Hackett (protiletecká obrana), Roy Scheider (letectvo), Lee Marvin (námořní pěchota), Johnny Carson (námořnictvo), Bob Barker (pilot), Vincent Pastore (námořnictvo), Ernest Borgnine (námořnictvo), Harry Belafonte (námořnictvo), Benny Hill (vojenský řidič), Sherman Hemsley (letectvo), Jerry Mathers (letectvo), Harvey Korman (námořnictvo), Petr Boyle (námořnictvo), Clark Gable (letectvo), Jonathan Winters (námořní pěchota), Rod Steiger (námořnictvo), Robert Montgomery (námořnictvo), Jack Warden (námořní pěchota), Ted Knight (ženista), Rock Hudson (námořnictvo), Fred Gwynne (námořnictvo), Burt Young (námořní pěchota), R. Lee Ermey (námořní pěchota), George C. Scott (námořní pěchota), Ernie Hudson (námořní pěchota), Wilford Brimley (námořní pěchota), James Avery (námořnictvo), James Whitmore (námořní pěchota) atd..
Bonus na závěr – Johnny Cash
V roce 1950 bylo Johnnymu Cashovi 18 let. Při hledání nezávislosti a smyslu života vstupuje do americké armády, kde narukuje k letectvu. Následně je odeslán do San Antonia v Texasu, kde byl umístěn na základně Lackland Air Force a poté je přeložen na základnu v Landsbergu v západním Německu. Studená válka vrcholí. Johnny Cash slouží jako spojař a jeho úkolem je zachycovat ruské kódy. A byl to údajně on, což později někteří rozporují, někteří potvrzují, kdo 5. března 1953 získá důležité komuniké od Sovětů, že Joseph Stalin je ve špatném zdravotním stavu. Pro Američany mělo zdraví sovětského vůdce zásadní význam. Cash pokračoval v přepisování zpráv morseovky celou noc, dokud nakonec neobdržel zprávu, že Stalin byl prohlášen za mrtvého. Ohromený tím, co právě slyšel, předal zprávu svým nadřízeným, kteří ji obratem předali prezidentu Eisenhowerovi. A tím začala nová kapitola studené války.