CNS v Lipníku nad Bečvou v rámci komplexního výcviku posunulo hranice svých dovedností
Ve dnech 7. 10. – 18.10.2024 proběhl u CNS a RTSVŘ v Lipníku nad Bečvou komplexní polní výcvik (KPV) Agentury komunikačních a informačních systémů (AKIS). Cílem tohoto cvičení bylo prověřit schopnost budování operačních a taktických míst velení pro vyšší stupně velení AČR. Součástí přípravy bylo také zvýšení povědomí štábu a osádek CNS a RTSVŘ v oblasti plánování a zasazení spojovacích jednotek s využitím aplikačního vybavení Dolphin. Štáb CNS a RTSVŘ prováděl činnosti od samotného plánování, vydání bojového rozkazu, vydání FRAGA, reálného zasazení až po samotné vytěžení jednotek po návratu a implementace poznatků pro další nasazení. Tyto všechny úkoly byly samozřejmě navázány na reálnou logistiku, která musela operativně řešit zabezpečení jednotek v poli.
Toto cvičení se zároveň stalo prvním ostrým nasazení posádek vozidel TITUS 6x6 KOVS, které si vyzkoušely reálné zasazení mimo výcvikové prostory. Samotnému zasazení osádek KOVS předcházela týdenní teoretická a praktická příprava zaměřená nejen na vozidla KOVS, ale i na taktiku jejich nasazení, maskování a dále na odbornou přípravu v oblasti znalosti antén, šíření elektromagnetických vln v prostoru a vlnových forem používaných u radiostanic L3HARRIS. Osádky v rámci KPV najezdily stovky kilometrů v náročném terénu Beskyd, Hostýnských vrchů a Bílých Karpat, kde zabezpečovaly rádiové a satelitní spojení mezi jednotlivými operačními a taktickými místy velení.
„Teoretická a praktická příprava je zcela klíčová v případě nasazení nové techniky v rámci AČR. Je důležité, aby osádky byly připravovány v souvislých blocích tak, aby teoretické poznatky mohli okamžitě uplatnit v rámci svého praktického výcviku.“ doplnil pplk. Vít Knapek řídící cvičení a velitel CNS a RTSVŘ.
Součástí cvičení bylo i praktické ověření schopnosti CNS a RTSVŘ zabezpečit radioreleovou osu pro případ selhání stacionární infrastruktury mezi Ostravou, Olomoucí a Brnem. Tento cvičební úkol simuloval schopnost AČR zabezpečit přenosové prostředí pro základní služby v rámci kooperace s IZS, nebo v případě nasazení jednotek AČR v členitém a rozsáhlém prostoru. Osádky provozoven MRRP-4M2p zároveň dostali za úkol ověřit reálná stanoviště, ze který lze vést nejen RRL komunikaci, ale také schopnost používání nově zavedených satelitních terminálů L3HARRIS v kombinaci s provozovnami MRRP-4M2p. Další součástí výcviku bylo i zaškolení osádek MRRP-4M2p na radiostanice L3HARRIS AN/PRC-158, které byly otestovány v provozovnách jako náhrada zastaralých radiostanic RF-13xx. V konečné fázi výcviku došlo také na výstavbu 30 m stožárů TVS-30, které se vrátily po revizích zpět do výbavy provozoven MRRP-4M2p. Výstavba těchto stožárů vyžaduje preciznost a souhru celé osádky.
„Cvičíme reálné situace v reálném prostředí s technikou, kterou máme“ řekl zástupce řídícího cvičení a zároveň zástupce velitele CNS a RTSVŘ mjr. Pavel Chytil.
Naše posádka v Lipníku n. Bečvou v tuto chvíli hledá nové kolegy. Pokud by vás zaujala služba u tohoto prestižního útvaru, můžete se podívat na nabídku volných míst právě ZDE.
Líbil se vám dnešní článek? Máte pro nás nějaký tip, návrh na zkvalitnění obsahu tohoto webu? Máte pro nás návrh na spolupráci, rozhovor atd.? Budeme určitě rádi za vaši zpětnou vazbu, která nás posouvá dál. Napsat nám můžete na: spojar@army.cz
Zajímá vás práce v armádě? Chtěli byste zkusit kariéru u spojovacího vojska? Zkuste se podívat na naše inzeráty a volná místa. Vaše kariéra může začít právě nyní.