Český spojař v Iráku pomohl zavést nový komunikační systém, ten při útoku uchránil životy místních vojáků
Čeští vojáci 10. úkolového uskupení Armády ČR v Iráku a Kuvajtu se vrátili domů. Po šesti měsících působení v misích OIR (Operation Inherent Resolve) a NMI (NATO Mission Iraq) je vystřídali kolegové z 11. úkolového uskupení. Obě mise se zaměřují na podporu a stabilizaci bezpečnostní situace v Iráku a v oblasti Levanty. Čeští vojáci jsou tak dislokováni na základnách v Iráku a v Kuvajtu.
„Naším hlavním úkolem je poradní činnost pro irácké ozbrojené složky, přednášková činnost především pro vzdělávací instituce patřící pod DUHMS (Defence University for Higher Military Studies), což je Univerzita obrany pro vyšší vojenská studia a dále poskytování podpůrných činností oběma operacím,“ přiblížil práci českých vojáků velitel uskupení plukovník Martin Botík, který ve funkci zůstává i v rámci 11. rotace. Své bohaté zkušenosti ze zahraničních nasazení v Mali a Afghánistánu tak kontinuálně využije při poradenské a přednáškové činnosti pro výše zmíněnou vysokou školu. Zejména pak například při výuce vedení lidí, mezinárodního humanitárního a válečného práva, nebo při zavádění a využívání jednotné platformy e-learningového vzdělávání.
Vojáci byli oceněni pamětními medailemi
Při slavnostním předání operačního úkolu byli vojáci končícího 10. úkolové uskupení oceněni pamětními medailemi. „Přestože se operační tempo stále zvyšuje, udržují čeští vojáci úroveň plněných úkolů na výtečné úrovni, o čemž svědčí i jejich hodnocení ze strany nadřízených z mezinárodního prostředí,“ zhodnotil vynikající úroveň práce svých vojáků plukovník Martin Botík.
Ceremonie střídání uskupení se jako tradičně zúčastnili zástupci české ambasády v Iráku, konkrétně konzul Miroslav Klíma s dalšími kolegy. Ti intenzivně spolupracují s českou jednotkou a podporují nejen národní zájmy, ale i zájmy operace NATO Mission Iraq. Nechyběli ani nadřízení a kolegové z mnohonárodního štábu, kteří tak symbolicky ukončili spolupráci s odjíždějícími kolegy a nové zde přivítali.
V Iráku působila i žena
Jednou z oceněných byla i kapitánka Klára Zábojová. Působila na odboru logistiky, kdy dovedla skloubit svou původní odbornost logističky a současnou pozici na Univerzitě obrany, kde se zabývá plánováním.
„Takový stupeň velení a řízení a specifické zaměření mise pro mne bylo profesní výzvou. Největší respekt jsem měla z jazykové bariéry a kompatibility procesů,“ podělila se o své prvotní pocity mladá kapitánka, pro níž šlo o první zahraniční operaci.
„Brzy však sama potvrdila doposud obvyklou praxi, že český voják po prvotní adaptaci plní své úkoly kvalitně, je schopný pracovat jak podle předem známého plánu, tak improvizovat, a navíc ještě v dobré náladě. Přejme jí, aby pokračovala ve své profesní i osobní dráze stejně úspěšně jako zde,“ ocenil práci své podřízené plukovník Botík.
Po návratu do ČR a krátkém odpočinku čeká kapitánku Kláru Zábojovou kariérový kurz vyšších důstojníků, kde může zkušenosti z mise plně využít.
Zvláštní ocenění pro české vojáky na území Kuvajtu
Během plnění úkolů v Operaci INHERENT RESOLVE (OIR) byli nadstandardně oceněni další dva čeští vojáci. Na kuvajtské základně Arifjan obdržel rotmistr Štěpán Pavel z rukou velícího generála, generálmajora Matthewa Mc Farlena, pamětní minci „FOR EXCELENCE“ za příkladný přínos k projektům výstavby vojenské a obranné infrastruktury na území severní Sýrie, Iráku a irácké části Kurdistánu.
„Oceňuji vaši kvalitní práci a výsledky. Pokračujte v ní," pronesl generál Mc Farlen, když rotmistru Pavlovi předával čestné ocenění.
Na bagdádské základně Union III převzal z rukou velitele poradního týmu mise brigádního generála Michaela Eckera ocenění "HERO OF THE WEEK" major Jan Veselý za práci na úspěšných projektech pro irácké ozbrojené síly v oblasti komunikace a řízení. Díky jeho úsilí byly popsány a standardizovány postupy, k nimž vytvořil potřebné manuály. „Díky vám irácké ozbrojené síly učinily obrovský pokrok a rozvoj ve schopnostech, které jim chyběly," poděkoval majoru Veselému brigádní generál Ecker.
„Majoru Veselému se podařilo připravit a proškolit specialisty spojovacího vojska iráckých ozbrojených sil a následně asistoval při úspěšném spuštění komunikačního systému, který byl okamžitě podroben reálné zátěži při útoku improvizovaným výbušným zařízením na iráckou jednotku. Životy zraněných iráckých vojáků byly tak díky včasnému zásahu zachráněny,“ popsal obrovský přínos jeho práce podplukovník Hoyul Chun.
Zdroj: www.army.cz